четвер, 19 березня 2020 р.

І все на світі треба пережити…


  
     19 березня відзначає 90 років від дня народження Ліна Костенко, українська письменниця, легендарна поетеса, прозаїк і громадська діячка. Вона є автором понад 15-ти поетичних збірок, роману «Записки самашедшого». За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» була удостоєна Державної премії ім. Т.Г.Шевченка.

Ліна Костенко – беззаперечний моральний авторитет для багатьох українців, адже свій вік не заплямувала себе компромісами з жодною владою. Її поезія – це позиція, вчинок. Її вірші стали ліками для зболених душ, адже "поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі".
    Тож сьогодні прочитайте хоч кілька рядків з творчості нашої Берегині українського духу, подумки бажаючи многая літа і дякуючи за Україну.
В бібліотеці книжкова виставка «І все на світі треба пережити…».
Поетична  година «Вечірнє сонце, дякую за день…», у зв’язку з карантином, переноситься на пізніший час, а вас запрошую до спільноти Ліна Костенко у фейсбук.


                  І сьогодні, 19 березня минає 125 років від дня народження Максима Рильського (1895 – 1964), українського поета, перекладача, публіциста. Напружена літературна праця  Максима Рильського тривала постійно, хоча політичний клімат тоталітарної держави обмежував свободу, деформував тематику його поезії. Під час Другої світової війни, перебуваючи в евакуації, Рильський писав патріотичні твори, що зазвучали по - новому, натхненно і гаряче сприймалися на фронті і в тилу. Післявоєнні десятиліття в житті поета – це і безжальна несправедлива критика, і відкрите політичне гоніння, і високе творче піднесення. Поетичні збірки середини 1950 – х рр.. гідно вивершують творчу біографію поета. Багатогранна спадщина видатного поета піднесла сучасне українське письменство на вершини світової класики.



неділя, 8 березня 2020 р.

Шевченкове слово

   Шевченко прожив коротке і вкрай важке життя.
Із 47-и років він 24 роки був кріпаком, 17 років-невольником у засланні, під наглядом жандармів, і тільки 10 років – вільною людиною.
І в цих несприятливих умовах Тарас створив свій безсмертний «Кобзар», написав декілька томів прозових і драматичних творів, став академіком Академії мистецтв. З його мистецької спадщини збереглося 835 творів живопису і графіки.
Через його твори проходить любов до України, народу, рідної мови.  І сьогодні він є голосом і виразником інтересів рідного народу.  Шевченко і сьогодні виступає духовним будівничим нашої держави.  Для вшанування літературної спадщини Великого Кобзаря в бібліотеці для Вас книжково-ілюстративна виставка  «Шевченкове слово». Читачі мають змогу долучитися до  Шевченківських читань « Я прочитаю «Кобзаря» , до читання поезій, у яких Великий Кобзар оспівував  любов і вірність, материнську долю, дружбу, відданість рідній землі і народові – те, без чого не можна уявити людського життя.
Бібліотека приєдналася до проведення поетичного флешмобу  #«Нас єднає Шевченкове слово», який ініціювала Тернопільська обласна бібліотека для дітей з нагоди 180 – річчя виходу першого видання збірки «Кобзар» та до дня народження Т.Г.Шевченка .
Вірші Тараса Григоровича Шевченка повинен знати кожен, адже “Кобзар” – це друга Біблія для українців. Розгортаєш, і: “Ну що б, здавалося слова… Слова та голос – більш нічого. А серце б’ється – ожива, як їх почуєш…”. І слова Шевченка – справді особливі, зокрема тим, що актуальні й досі. 




      Увага!!!

Всеукраїнський марафон «Єднаймо душі словом Кобзаря» стартує 9 березня в усіх дитячих бібліотеках країни! З цього дня і до 26 квітня діти читатимуть Шевченкові твори. А бібліотекарі (з дозволу батьків) зафільмують це на відео або ж зроблять світлини цих читань. Всеукраїнський марафон дитячого читання ініційовано Національною бібліотекою України для дітей з нагоди дня народження Тараса Григоровича Шевченка та 180-річчя видання першого «Кобзаря».
Бібліотеки публікуватимуть фото- та відеоматеріали читань із «Кобзаря» на бібліотечних сайтах, у соціальних мережах, блогах із хештегом #ДітиЧитаютьКобзаря_2020

Долучайтеся!









Первоцвіт - 2020


     Зеленими очима  вже заглядає в очі весна. Молода і ніжна, в її ледь чутному диханні відчувається таємниця оновлення Землі, її свіжості і краси, одні за одним з’являються її посланці – первоцвіти. У цей період триває  Всеукраїнська акція «Первоцвіт 2020», мета якої – збереження  первоцвітів.
    Рідкісні весняні квіти краще не чіпати: вони красиві в природному середовищі. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто  прийде до лісу.
    Нагадуємо, акція «Первоцвіт» триває. Сподіваємось, що вона допоможе зберегти для нащадків ці дари природи. Цікава стаття в «ВН» (6.03.2020) від головного фахівця з екологічної освіти природного заповідника «Медобори» О.Мурської: